Hambaravihüvitis Täiskasvanutele

Alates 26.11.18  on meie juures võimalik kasutada Hambaravihüvitist täiskasvanule.

Oma hüvitise kasutamise soovist teavita arsti enne visiiti, muidu hüvitis ei rakendu.

Alates 1. jaanuarist 2024 tõuseb ravikindlustatud täiskasvanute hambaravihüvitis 60 eurole (omaosalus 50%). Hambaravihüvitis tõuseb ka suurenenud hambaravivajadusega inimestele, kelle seas on näiteks rasedad, alla 1-aastase lapse emad, osalise või puuduva töövõimega inimesed, vanaduspensionärid jne. Hüvitist tõstetakse 85 euro pealt 105 eurole ning langetatakse ka omaosalust 15 protsendilt 12,5 protsendile.

Hambaravihüvitise saajad on kõik Tervisekassa kindlustatud:

 1. Täiskasvanud inimesed – õigus saada 60 eurot hambaravihüvitist, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 50% arvest. Kui Teie hambaravi arve hüvitatavate teenuste eest on näiteks 120 eurot, siis tuleb endal tasuda 50% raviarvest ehk 60 eurot ja teise 50% hüvitab Tervisekassa. Samal kalendriaastal Tervisekassa teie eest hambaraviteenuseid rohkem ei hüvita ehk järgmisel korral tasute raviarve täies ulatuses ise.
 2. Lapseootel naised ja alla üheaastaste laste emad – täiskasvanud ravikindlustatud inimesel, kes on lapseootel või alla üheaastase lapse ema, on õigus saada hüvitist 105 eurot aastas, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 12,5% arvest ise. Kui aga teenuse osutamise päeval saab laps üheaastaseks, kehtib emale 60-eurone hüvitis, sest teenuse saamise hetkel ei kuulu ta enam 105-eurose hüvitise sihtgruppi. Hambaravihüvitist saab kasutada täies mahus ühe kalendriaasta jooksul ning selle kasutamata osa ei kandu üle järgmisesse aastasse. Kui aasta vahetub, algab uus hüvitise arvestus. Igal aastal on võimalik hüvitist saada kuni 105 eurot.

3. Vanadus- ja töövõimetuspensionärid – vanadus- ja töövõimetuspensionärid, osalise või puuduva töövõimega inimesed ja üle 63 aastased eakad saavad hambaravi jaoks hüvitist 105 eurot aastas, kusjuures patsient tasub ise vähemalt 12,5% arvest.

4. Suurenenud hambaravi vajadusega patsiendid –kõik suurenenud hambaravi vajadusega patsiendid saavad kasutada hüvitist kuni 105 eurot aastas, kusjuures patsient  tasub vähemalt 12,5% arvest ise.

5. Inimesel on õigus  hüvitisele –  kui suurenenud vajadus  hambaraviteenuse saamiseks on tekkinud järgmiste tervishoiuteenuste osutamise või haiguste tagajärjel:

* Pea- ja kaelapiirkonna kasvajate kirurgiline ja/või kiiritusravi.
* Huule-, alveolaarjätke- ja suulaelõhe kirurgiline ravi.
* Hambakudede või näo- ja lõualuude väärarenguid põhjustavate geneetiliste ja
ainevahetushaiguste ravi.
* Näo-lõualuude piirkonna traumade ja põletike kirurgiline ravi.
* Meditsiiniline protseduur (endoskoopia, anesteesia ja muu), mille käigus on tekkinud näo-lõualuude piirkonna trauma.
* Kopsu-, maksa-, südame ja/või neerude, vereloome tüvirakkude siirdamine või siirdamiseks ettevalmistamine.
* Esimest tüüpi diabeet.
* Sjögreni sündroom.

Hambaravihüvitis täiskasvanutele kehtib vaid esmavajalikele hambaraviteenustele.

Esmavajalike hambaraviteenuste hulka kuuluvad:

 • Hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt;
 • Diagnostika (sh röntgenülesvõtted);
 • Ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine;
 • Püsiva täidise paigaldamine;
 • Hamba eemaldamine;
 • Mädakolde avamine ja ravimine;
 • Juureravi;
 • Igemealuse hambakivi eemaldamine kirurgiliselt;
 • Tuimestus.

Rohkem infot täiskasvanute hambaravihüvitise kohta leiad Tervisekassa kodulehelt