Skip to main content

10 asja, mida peaksid täitma, kui soovid terveid hambaid

1. Alusta hommikut ja lõpeta õhtut alati hammaste pesuga!
Tihti küsitakse, kas pesta hambaid hommikul enne või peale sööki. Hambaid tuleb pesta enne sööki, sest süües suus happesus tõuseb, mis mõjub hambaemailile nõrgestavalt. Siis ei ole mõistlik minna veel hambaharjaga seda mehhaaniliselt mõjutama. Peale sööki võiks puhastada hammaste vahed ning loputada suud ksülitooli sisaldava suuveega või kasutada muid ksülitooli sisaldavaid tooteid(pastille, nätsu).

Õhtune hambapesu on samuti väga oluline, kuna järgnevate unetundide jooksul on suus keskkond, mis on väga soodus bakterite paljunemisele. Kui hammaste vahele jääb toidujääke ning kattu, siis bakterid paljunevad plahvatuslikult. Järgmisel hommikul hambaid pestes on suure tõenäosusega bakterite hulk nii suur, et hambahari suudab kaasa haarata sellest vaid osa ning osa jääb ikkagi hamba pinnale. Viimasest tekib aga esimene “kare” kiht, millele hakkab kergemini ladestuma uusi ning uusi ja kinnituma hambaid määriv toidukatt, samuti tekib hambakivi.

2. Puhasta hambapesule eelnevalt hambavahed hambaniidiga
Hambaniidil on hea omadus järgida hambakrooni kumerusi ning õrnalt libiseda ka igemetasuksse hambakrooni alla. Need on kohad, kuhu hambahari ei pääse.
Tänapäeval on olemas ka air- floss, mis töötab paljude patsientide rõõmuks tugeva vedelikusurvega ning on suureks abiks neile, kes ei saa kuidagi hambaniidi kasutamisega toime. Põhjus võib olla raskesti ligipääsetavates kohtades jpms.

3. Puhasta ka keel ja suu limaskest
Enamus patogeensetest bakteritest suus asuvad tegelikult keelel ja põskede limaskestal. Selleks, et bakterite hulk suus oluliselt väheneks, tuleks kasutada keelekaabitsat vähemalt kord päevas ja harjata ka üle igemed ja suulae ja põskede limaskest.

4. Hoia toiduvahesid kuni 3 tundi, et suu keskkond jõuaks taastuda
Esimeses lõigus jutuks tulnud happesuse tõus suus suudetakse organismi enda poolt reeglina muuta hammastele sõbralikuks keskkonnaks 2- 2,5 tunni jooksul. Seega saavad sülje hambavaapa parandavad omadused toimida, kui uus toidukogus satub suhu rohkem kui 3 tunni pärast. Kui on tegemist on näiteks mõne pikema söömisega seotud üritusega, on vahepeal hea kasutada ksülitooli sisaldavaid tooteid. Viimased saavad suu happesuse maandamisega kiiremini hakkama.

5. Happelised joogid joo kõrrega
Kuna joogiklaasi asetamisel suule saavad kõige esimese happelöögi just esihambad, siis on nende oht saada toiduga tarbitavate hapete poolt lahustatud just kõige suurem. Seega kõik happelised mahlad, värsked mahlad, samuti hambaarstide poolt taunitud gaseeritud koolajoogid jms tuleks tarbida läbi kõrre. Suhu sattudes suunduvad joogid edasi otse seedetrakti ja mööduvad hammastest neid otseselt kahjustamata.

6. Toidukordade vahel tarbi vett
Janu kustutamiseks ning seedetraktist eelmise toidukorra jääkide puhastamiseks kasuta puhast vett. Ka ei soovita me kasutada mineraliseeritud ravilauavett rohkem, kui on selle konkreetse vee etiketil lubatud. Kuna mõnedes mineraalvetes on teatud soolasid üsna palju, siis pideval ja suurtes kogustes kasutamisel soodustab see hambakivi teket.

7. Ära kasuta väga kraapivaid hambapastasid ning väldi tugevat harjamist
Hambapastad on väga erinevad ja hind siiski peegeldab ka koostisosade kvaliteeti. Eelistama peaks apteegis müüdavaid hambapastasid, kuna need ei ole nii tugevad abrasiivid. Kui on kahtus oma hambapasta suhtes võib teha ise kodus katse. Tuleb lihtsalt panna oma hambapasta hambaharjale ja “harjata” pleksiklaasi tükki ringjate liigutustega ühe koha pealt umbes 10 minutit. Pastast puhtaks pestud pleksiklaasi vastu valgust vaadates on näha, kui “ära kraabitud ” see on.
Mõõdukas abrasioon on vajalik, aga kui abrasiivsele pastale lisandub ülitugev ja pikk hammaste pesemine- nühkimine iga päev, siis tekivad hambakaeltele igeme allavajumise nähud ning hiljem ka emailiabrasioonid.

8. Külasta hambaravikabinetti vähemalt kord aastas, vajadusel tihemini
Hambaarst õtleb igale patsiendile just tema suus seisundit arvestades kõige optimaalsema ajavahemiku, millal peaks uuesti kabinetti külastama. See on selline periood, kus ei tohiks hakata probleeme tegema katt ega kivi ning ei saaks välja areneda kõvakoe defektid, mis segaksid inimese elukvaliteeti. Meie kutsume tagasi väga erinevate intervallidega-alates 3 kuust tugeva igemepatoloogiaga patsiendid kuni 1,5 aastat hea hügieeniga pea tervete hammastega patsiendid.

9. Vaheta hambaharja iga 3 kuu tagant
Hambahari ei puhasta hambaid, kui ta harjased on pehmed ja kulunud. Bakterite kolooniad arenevad harjaste vahel ja kaua kasutusel olnud hambahari pigem külvab baktereid hammastele juurde. kui puhastab.

10. Jälgi ise oma suus toimuvat ning küsi aeg-ajalt healt tuttavalt oma hingeõhu kohta. Probleemide korral tule palu abi arstilt
Kuna hingeõhu teema on tegelikkuses murekoht paljudele inimestele ja paraku tihti inimene ise ei tunne endal seda probleemi, siis tuleb appi võtta tõeliselt hea sõber või teine inimene, kelle käest küsida. Samuti saab alati paluda arstil üle vaadata suus oleva katu hulk ja küsida, kas suu vajaks lihtsalt soodapesu või ka hambakivi eemaldamist. Halb hingeõhk võib olla tingitud ka mao – seedetrakti ja LOR probleemidest. Üheskoos on võimalik põhjus välja selgitada ning aina tugevamast hammaste harjamisest, erinevatest lõhnapastillidest ei piisa. Olukord vajab sekkumist ehk väävlihapete tekkimise pidurdamist.

Boonuspunkt- tee panoraamülesvõte oma hammaskonnast kord 5 aasta jooksul.
Kuna sellele ülesvõttele jääb kogu hammaskond, siis on võimalik kontrollida juuretäidiseid jm, mis jääb lõualuusse. Samuti on näha luuseisu, põskkoopaid, liigeseid üldiselt ja saab hinnata, kas mõni protsess on kulgenud süvemise suunas.

10 asja, mida peaksid järgima enne hambaarsti juurde tulemist

1. Broneeri aeg kas internetis või telefonitsi.

Töö paremaks organiseerimiseks on hea, kui järgitakse arsti soovitusi ning plaanitakse visiit enne suuremate probleemide ilmnemist. Loomulikult on alati võimalikud teatud ootamatused ja siis püüame alati pakkuda esmaabiaega nii kiiresti kui võimalik.

2. Jälgi sms-teavitust ja loe see läbi, et saada selgeks vastuvõtu koht ning jätta meelde õige aeg.

Ajagraafikuga arvestamine on meie kõigi päevakava alus. Kuna keskmine raviaeg on 1 tund, siis natuke ajagraafikust kõrvale kaldumist ei tekita olukorda, kus raviaega kohe napiks. Samas püüavad arstid püsida graafikus ning patsiendid on meil ka siiani olnud väga tublid ja kohusetundlikud, ning mitteilmumisel annavad sellest varakult teada. Ka liiklusesse toppama jäämisel võib alati meile helistada ning saame saadud infoga juba edasi tegeleda. Paljudel arstidel on ootelehed, kust saame ühe patsiendi mitteilmumisel kohe kutsuda järgmise abivajaja.

3. Püüa olla regulaarne ehk käia kontrollis vähemalt kord aastas ja enne, kui suus midagi väga haiget teeb.

Tavaliselt kord aastas või pooleteise aasta jooksul on suuõõnes oht tekkida muutustel, mis vajavad sekkumist. Need sekkumised ei ole suured, aga siis on välditud olukord, kus me nendime, et oleks natukegi varem tuldud…

4. Pese hambad ja suuõõs enne visiiti puhtaks.

See on lihtne yoimetada, sest meil on olemas korralikud hügieeniruumid, kus saab hommikul kodustki kaasa võetud hambaharjaga suuõõne puhtaks pesta.

5. Püüa mõelda, mis on need probleemid, mis sulle suus muret teevad: hammaste tundlikkus, toidu kogunemine, karedad pinnad, esteetilised küsimused, hammaste asendid jne.

Püüa paar päeva enne visiiti süües ja hammaste puhastamisel jälgida probleemsete kohtadega seonduvat. Kas on veritsust, hambaniidiga puhastamisel valulikkust, temperatuuritundlikkust(kas pigem külmale või soojale) , teravaid servi jne.

6. Milline on nende probleemide lahendamise järjekord sinu jaoks, mis on kõige kiiremat lahendamist vajav koht.

Arstile oma mõtetest, küsimustest rääkida plaanides püüa järjestada oma probleemid enne mõttes tähtsuse järjekorda. Kõige pakilisem asi kõige enne. See annab selguse, mis vajaks kõige kiiremat lahendamist. Arst räägib konsultatsiooni käigus ka sellest, mida tema näeb kõige olulisemaks ning siis lahendanud ära pakilise, liigutakse edasi koostöös vähem probleeme teinud kohtadesse kuni lõpuks saavad ravitud ka need patoloogiad, mida näeb vaid arst ja oskab riskidena hinnata.

7. Millises rütmis sooviksid ravi jätkata-kas kord kuus, pigem püüda ühel visiidil ravida rohkem hambaid või teha ühel visiidil üks hammas.

Alati on võimalik küsida järgneva visiidi ligikaudset maksumust kas siis ühe või mitme hamba üheaegse ravimise otsustamiseks. Suurematele töödele teeme hinnapakkumised. Mõned patsiendid soovivad ajakasutuse seisukohalt käia pigem harvem, aga teha näiteks 2.5 kuni 3 tundi tegeleda mitme hambaga.

8. Millised üldhaigused ja ravimid on need, mida hambaarst kindlasti peaks teadma.

See on vajalik patsiendi enda turvalisuse pärast. Oluline on arstile teatada oma rasedusest, kroonilistest haigustest, vere hüübimisega seotud patoloogiatest, kasvajatest, kõrgenenud vererõhust jne.

9. Kas soovid teada, millised suuhooldusvahendid on just sulle vajalikud.

Suuõõne hooldamiseks vajaminevaid hooldusvahendeid on palju. Oluline on teada, milline peaks olema hambapasta, kas vajad lisaks hambaniidile ja keelekaabitsale ka hambavaheharju. Hambaharju on ka tavalistest kuni ultraheliharjadeni. Hambavahede eest hoolitsemiseks on ka eelpool jutuks tulnud air-floss.

10. Lase end kanda mõttel, et teed enda tervise jaoks olulise ettevõtmise, mis möödub täpselt nii kiiresti ning asjalikus õhkkonnas nagu arst ja patsient koos loovad.

Kõigi eelnevate punktide järgimine annab hea ajakasutuse ning võimaldab paremini jõuda selleni, mis on olulisim ning milline lõpptulemus oleks parim patsiendi seisukohast.

Boonuspunkt: Korralikult läbimõeldud ja kalkuleeritud raviplaan on eduka ravi alus.

Teeme kõik jõupingutused üheskoos, et säiliks patsiendi oma hambad! Ka kõige paremini tehtud protees ei ole võrreldav oma hammastega.

Täiskasvanute hambaravihüvitis

Meie juures võimalik kasutada Tervisekassa poolt pakutavat Hambaravihüvitist täiskasvanule.

Oma hüvitise kasutamise soovist teavita arsti enne visiiti, muidu hüvitis ei rakendu.

Hüvitise suurust ja jääki saab kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee teenuse alt „Hambaravi- ja proteesiteenuste info“.

  • Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. Kõigi nende teenuste eest, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tuleb tasuda raviasutuse hinnakirja alusel.
  • Hüvitatav summa arvestatakse raviarvest maha kohe maksmise hetkel ja patsient ei pea esitama Tervisekassale ühtegi avaldust ega dokumenti.
  • Milliseid hambaravi teenuseid hüvitatakse leiad siit.

Hambaravihüvitise saajad on kõik Tervisekassa kindlustatud:

  1. Täiskasvanud inimesed – õigus saada 60 eurot hambaravihüvitist, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 50% arvest.
  2. Lapseootel naised ja alla üheaastaste laste emad – kõik ravikindlustustatud lapseootel naised ja alla üheaastaste laste emad saavad kasutada hambaravihüvitist  kuni 105 eurot aastas, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 12,5% arvest ise.
  3. Vanadus- ja töövõimetuspensionärid, osalise või puuduva töövõimega inimesed ja üle 63 aastased eakad saavad hambaravi jaoks hüvitist 105 eurot aastas, kusjuures patsient tasub ise vähemalt 12,5% arvest.
  4. Registreeritud töötud – Töötukassas registreeritud töötud saavad hüvitist 105 eurot aastas, kusjuures patsient tasub ise vähemalt 12,5% arvest.
  5. Suurenenud hambaravi vajadusega patsiendid – õigus saada hüvitist kuni 105 eurot aastas, kusjuures patsient  tasub vähemalt 12,5% arvest ise. Inimesel on õigus  hüvitisele –  kui suurenenud vajadus  hambaraviteenuse saamiseks on tekkinud järgmiste tervishoiuteenuste osutamise või haiguste tagajärjel:
  • Hambakudede või näo- ja lõualuude väärarenguid põhjustavate geneetiliste ja ainevahetushaiguste ravi.
  • Näo-lõualuude piirkonna traumade ja põletike kirurgiline ravi.
  • Meditsiiniline protseduur (endoskoopia, anesteesia ja muu), mille käigus on tekkinud näo-lõualuude piirkonna trauma.
  • Kopsu-, maksa-, südame ja/või neerude, vereloome tüvirakkude siirdamine või siirdamiseks ettevalmistamine.
  • Esimest tüüpi diabeet.
  • Sjögreni sündroom.
  • Huule-, alveolaarjätke- ja suulaelõhe kirurgiline ravi.
  •  Pea- ja kaelapiirkonna kasvajate kirurgiline ja/või kiiritusravi

Oluline on tähele panna, millisesse hüvitise sihtgruppi kuulute. Kui Teil tekib kalendriaasta jooksul õigus erinevatele hüvitistele, on Teil õigus saada hüvitist kõige suurema summa ulatuses. Näiteks täiskasvanud ravikindlustatud inimesel, kes on lapseootel või alla üheaastase lapse ema, on õigus saada hüvitist 105 eurot aastas. Kui aga teenuse osutamise päeval saab laps üheaastaseks, kehtib emale 60-eurone hüvitis, sest teenuse saamise hetkel ei kuulu ta enam 105-eurose hüvitise sihtgruppi.

Hambaravihüvitist saab kasutada täies mahus ühe kalendriaasta jooksul ning selle kasutamata osa ei kandu üle järgmisesse aastasse. Kui aasta vahetub, algab uus hüvitise arvestus. Igal aastal on võimalik hüvitist saada kuni 105 eurot.

Hüvitise näidis: 60€

Kui Teie hambaravi arve hüvitatavate teenuste eest on näiteks 120 eurot, siis tuleb endal tasuda 50% raviarvest ehk 60 eurot ja teise 50% hüvitab Tervisekassa. Samal kalendriaastal Tervisekassa teie eest hambaraviteenuseid rohkem ei hüvita ehk järgmisel korral tasute raviarve täies ulatuses ise.

Kui Teie raviarve on hüvitatavate teenuste eest näiteks 100 eurot, siis tasub Tervisekassa sellest ära 50 eurot ja Teil jääb maksta ülejäänud 50 eurot. Seega teil on sellel kalendriaastal kasutada veel 10 eurot hambaravihüvitist.

Arvutamine
Hambaravi arve 100 eurot
50% tasub patsient: 50 eurot
50% tasub Tervisekassa: 50 eurot
Hüvitise jääk: 60–50 = 10 eurot hüvitist veel samal aastal

Hüvitise näidis: 105€

Kui Teie hambaravi arve hüvitatavate teenuste eest on 120 eurot, siis tasute ise 15 eurot ning Tervisekassa hüvitab raviarvest 105 eurot. Samal kalendriaastal Tervisekassa Teie eest hambaraviteenuseid rohkem ei hüvita ehk järgmisel korral tasute täies ulatuses raviarve ise.

Kui Teie üks hambaravi arve hüvitatavate teenuse eest on näiteks 80 eurot, siis tasute teie sellest ise 10 eurot ehk 12,5% ja Tervisekassa hüvitab 87,5% ehk 70 eurot. Kui lähete samal aastal veel hambaarsti juurde, hüvitab Tervisekassa raviarvest 35 eurot ja sellega on Teie aastane 105-eurone hüvitis kasutatud.

Arvutamine

Hambaravi arve 80 eurot
12,5% tasub patsient: 10 eurot
87,5% tasub Tervisekassa: 70 eurot
Hüvitise jääk: 105– 70 = 35 eurot hüvitist veel samal aastal

Kas sul on kiire küsimus meie teenuste kohta?

Kasuta vormi, et saata kiire e-mail.

Meie adminisraatorid võtavad teiega ühendust esimesel võimalusel.

Või helista:

+372 6756 444, +372 5081 684